Najneobičniji plesovi kroz povijest

Najneobičniji plesovi kroz povijest

Najneobičniji plesovi kroz povijest: Ritualni plesovi drevnih civilizacija

Ritualni plesovi drevnih civilizacija oduvijek su privlačili pažnju svojom mističnošću i jedinstvenim pokretima. Ovi plesovi nisu bili samo oblik zabave već su često imali duboko ukorijenjeno religijsko i društveno značenje. Jedan od najneobičnijih plesova kroz povijest je svakako Hopak, ritualni ples koji su izvodili stari Skiti. Ovaj ples, koji se često nazivao “plesom ratnika”, uključivao je kompleksne akrobatske pokrete i bio je simbol snage i hrabrosti.

Slično tome, drevni Egipćani su također imali svoje ritualne plesove koji su bili povezani s obožavanjem bogova i ceremonijama smrti.

Jedan od najpoznatijih je ples u čast boga Ozirisa, gdje su plesači izvodili specifične pokrete koji su simbolizirali ciklus smrti i ponovnog rođenja. Profesionalni plesači, često svećenici, izvodili su ove ceremonijalne plesove u hramovima, a njihov svaki pokret imao je duboko simbolično značenje.

U drevnoj Indiji, ples je također imao ritualnu funkciju i bio je sastavni dio religijskih obreda. Bharatanatyam, jedan od najstarijih klasičnih plesova, izvodio se u hramovima kao posveta božanstvima. Ovaj ples je kombinacija izražajnih pokreta lica, ruku i tijela, a svaki pokret imao je specifično značenje i svrhu.

Bharatanatyam je bio način komunikacije s božanstvima i prenošenja svetih tekstova kroz umjetničku formu.

Jedan od najneobičnijih plesova kroz povijest je i Haka, tradicionalni ratnički ples Maora iz Novog Zelanda. Ovaj energični ples uključuje glasne uzvike, udaranje po tijelu i izražajne pokrete lica, a izvodio se prije bitaka kako bi se zastrašilo protivnike i podigao moral ratnika. Danas se Haka najčešće izvodi u ceremonijalnim prilikama i sportskim događanjima, no njegovo povijesno značenje i dalje je prisutno.

U drevnoj Grčkoj, plesovi su također bili integralni dio religijskih festivala i kazališnih predstava. Dionizijski plesovi, posvećeni bogu vina Dionizu, bili su poznati po svojoj živopisnosti i slobodnim, često ekstatičnim pokretima.

Ovi plesovi simbolizirali su plodnost, ekstazu i slavljenje života, a sudionici su vjerovali da kroz ples mogu doći u kontakt s božanskim.

Ritualni plesovi drevnih civilizacija svjedoče o bogatstvu i raznolikosti ljudske kulture. Oni su bili više od obične zabave; predstavljali su način komunikacije s duhovnim svijetom i izražavanja kolektivnog identiteta zajednice. Iako se mnogi od ovih plesova danas izvode u drugačijim kontekstima, njihova povijesna važnost i dalje intrigira i inspirira ljude širom svijeta. Tako su najneobičniji plesovi kroz povijest ostavili neizbrisiv trag u kolektivnom pamćenju čovječanstva, podsjećajući nas na duboke veze između pokreta, rituala i duhovnosti.

Najneobičniji plesovi kroz povijest: Ekscentrični plesni trendovi 20. stoljeća

Ekscentrični plesni trendovi 20. stoljeća donijeli su niz stilova koji su se izdvajali svojom neobičnošću i inovativnošću. Jedan od najpoznatijih plesova tog razdoblja je Charleston, koji je nastao u Sjedinjenim Američkim Državama tijekom 1920-ih godina. Charleston je bio izrazito energičan ples s naglašenim pokretima nogu i brzom izmjenom ritma, a postao je simbolom društvenih promjena i oslobađanja koje je obilježilo to doba. Ples je često bio praćen jazz glazbom, a izvodili su ga mladi ljudi koji su željeli prkositi konvencionalnim normama.

Još jedan primjer neobičnog plesa iz 20.

stoljeća je Twist, koji je postao popularan tijekom 1960-ih godina. Twist je bio revolucionaran po tome što nije zahtijevao nikakav kontakt između partnera, što je bilo suprotno dotadašnjim plesnim normama. Ples je bio jednostavan za naučiti, a izvodio se uz istoimenu pjesmu “The Twist” Chubbyja Checkera. Njegova jednostavnost i sloboda pokreta brzo su ga učinili hitom na plesnim podijima diljem svijeta.

Plesni trendovi 20. stoljeća također su uključivali manje poznate, ali jednako zanimljive stilove.

Jedan od takvih plesova je i Lambada, koji je postao popularan krajem 1980-ih. Lambada je potekla iz Brazila, a karakteriziraju je senzualni pokreti i bliski kontakt između partnera. Iako je ples bio kontroverzan zbog svoje erotičnosti, brzo je stekao globalnu popularnost zahvaljujući hit pjesmi “Lambada” grupe Kaoma.

Jedan od najneobičnijih plesova kroz povijest iz ovog perioda je i Robot Dance, koji se razvio iz subkulture breakdancea i poppinga. Robot Dance imitira krute, mehaničke pokrete robota, a popularizirali su ga performeri poput Michaela Jacksona. Ovaj ples je bio poseban po svojoj tehničkoj zahtjevnosti i vizualnom efektu, što ga je činilo jedinstvenim na sceni popularne kulture.

U 20.

stoljeću pojavili su se i plesovi inspirirani društvenim i političkim zbivanjima. Ples poput Pogo, koji je nastao unutar punk subkulture, bio je izraz bunta i energije. Ples se izvodio skakanjem gore-dolje i sudaranjem s drugim plesačima, što je stvaralo kaotičnu, ali oslobađajuću atmosferu.

Ekscentrični plesni trendovi 20. stoljeća pokazali su da je ples mnogo više od koordiniranih pokreta; on može biti izraz društvenih promjena, osobne slobode i umjetničke kreativnosti. Ovi plesovi, iako često kratkotrajni, ostavili su neizbrisiv trag u povijesti plesa. Najneobičniji plesovi kroz povijest iz ovog razdoblja svjedoče o bogatstvu ljudske mašte i neprestanoj potrebi za inovacijom i izražavanjem na plesnom podiju.

Najneobičniji plesovi kroz povijest: Moderni plesovi koji prkose konvencijama

Moderni plesovi koji prkose konvencijama donose osvježenje i inovaciju na plesnu scenu, stvarajući jedinstvena iskustva koja često pomiču granice umjetnosti. Jedan od najfascinantnijih plesnih stilova današnjice je krumping, koji se razvio početkom 2000-ih godina u Los Angelesu. Krumping je energičan i agresivan ples koji kombinira brze, eksplozivne pokrete s intenzivnim izražajem lica. Ovaj stil često se koristi kao sredstvo za izražavanje emocija i oslobađanje napetosti, a popularnost je stekao kroz različite plesne bitke i ulične performanse.

Još jedan suvremeni ples koji se izdvaja svojom neobičnošću je tutting.

Inspiriran drevnom egipatskom umjetnošću, tutting koristi geometrijske oblike i precizne pokrete ruku kako bi stvorio vizualno intrigantne sekvence. Ovaj plesni stil često se kombinira s hip-hopom i popingom, a plesači koriste svoje tijelo kao alat za stvaranje iluzionističkih efekata.

U posljednje vrijeme, ples voguing doživljava renesansu zahvaljujući popularnim TV emisijama i dokumentarcima. Voguing je nastao unutar LGBTQ+ zajednice u New Yorku tijekom 1980-ih godina, a karakteriziraju ga stilizirani pokreti koji oponašaju poze modela iz modnih časopisa. Ovaj ples nije samo oblik zabave, već i sredstvo za izražavanje identiteta i borbu protiv društvenih normi. Plesači često koriste voguing kako bi ispričali priče kroz svoje pokrete, kombinirajući eleganciju s društvenim komentarom.

Jedan od najneobičnijih plesova kroz povijest, koji se i danas izvodi, je shuffling.

Ovaj plesni stil vuče korijene iz rave subkulture i karakterizira ga brzo klizanje nogama po podu. Shuffling se često izvodi uz elektronsku glazbu, a plesači stvaraju iluziju lebdenja ili klizanja po podiju. Ovaj ples postao je globalni fenomen zahvaljujući društvenim mrežama i viralnim videozapisima.

Još jedan primjer modernog plesa koji prkosi konvencijama je flexing, koji je nastao u Brooklynu, New York. Flexing kombinira ekstremne pokrete tijela, poput savijanja i uvijanja, s elementima mime i teatrskog izraza.

Ovaj plesni stil je poseban po svojoj tehničkoj zahtjevnosti i sposobnosti da ispriča složene priče kroz fizički pokret.

Moderni plesovi također uključuju stilove koji su rezultat fuzije različitih plesnih tradicija. Na primjer, plesni stil zvan waacking, koji je nastao na Zapadnoj obali SAD-a tijekom 1970-ih, kombinira elemente jazz plesa, hip-hopa i funky pokreta. Waacking se odlikuje brzim i preciznim pokretima ruku, a plesači koriste ovaj stil kako bi izrazili individualnost i kreativnost.

Plesni svijet 21. stoljeća bogat je inovacijama i eksperimentima, a najneobičniji plesovi kroz povijest sada dobivaju suvremene interpretacije koje ih čine relevantnima i u današnje vrijeme. Ovi moderni plesovi ne samo da prkose konvencijama, već često služe kao platforma za društvenu kritiku i osobno izražavanje, čineći ples ne samo umjetničkom formom, već i sredstvom komunikacije i transformacije.
Tagovi: